Алфавітний каталог (АК) – це бібліотечний каталог, в якому бібліографічні записи розташовуються в алфавітному порядку прізвищ індивідуальних авторів, найменувань колективних авторів або заголовків документів. За допомогою АК можна проводити пошук за такими типами запитів:
1.Чи є твір відомого вам автора (індивідуального або колективного) в фондах бібліотеки, якщо є, то яка його адреса (шифр).
2. Які твори відомого вам автора є в бібліотеці.
3. Які перевидання відомого вам твору є в фондах бібліотеки.
4. У яких виданнях та чи інша особа брало участь в якості співавтора, упорядника, редактора, перекладача.
5. Запит на книгу, назва якої відомо читачеві.
6. Запит на бібліографічне уточнення, що стосується тих чи інших елементів бібліографічного запису, наприклад, в якому році вийшло дане видання, яке місце видання, чи було воно перероблено і доповнено.
На картках з основними бібліографічними записами вказуються повний класифікаційний індекс, відомості про додаткові записах, кількості примірників даного видання і їх інвентарні номера і в яких структурних підрозділах бібліотеки вони знаходяться. Читацький алфавітний каталог заснований в 1960 році. В основу організації АК покладено алфавітна ознака, при якій бібліографічні записи розташовуються в алфавітному порядку заголовків індивідуального і колективного авторів і назв документів. Алфавітний каталог має просту структуру, відповідно до алфавіту. Картки з бібліографічним описом розставляються в наступному порядку:
1. Записи під заголовком індивідуального автора.
2. Записи під заголовком колективного автора
3. Записи під заголовком. При розстановці бібліографічних записів творів одного автора спочатку розставляються БЗ на зібрання творів в порядку спадання повноти видань (повне зібрання творів, зібрання творів, твори, окремі твори в алфавітному порядку). У цій же групі розташовується критична література про творах даного автора безпосередньо після відповідної бібліографічного запису. Всі ящики в каталозі забезпечені етикетками, які поміщені в рамку. На кожній етикетці записуються два елементи – літери, склади, слова, відповідні першої та останньої картці в каталожної ящику. Наприклад: А — Айтматов Ч. Внутрішньо оформлення здійснюється за допомогою каталожних роздільників. Роздільники ставляться перед першою карткою в тій групі записів, яку потрібно виділити. За формою роздільники діляться на центральні, бічні і малі бічні. Залежно від інформації, наведеної на роздільниках, розрізняють літерні, складові і словесні роздільники.